sieradz 2021 6 20210702 110032242229 czerwca 2021 r. w Sieradzu odbyły się Ogólnopolskie Zawody „Lekkoatletyka dla każdego”, mające charakter Mistrzostw Polski U-12, U-14, U-16. Sito eliminacyjne do zawodów było bardzo gęste, ponieważ we wszystkich konkurencjach startowali tylko liderzy swojego województwa na podstawie przeprowadzonych wcześniej eliminacji. Do reprezentacji województwa zachodniopomorskiego zakwalifikowało się 5 lekkoatletów reprezentujących LMKS „Żak” Pyrzyce.

 

Największy sukces odniosła Amelia Kacprzak w biegu na 60 metrów (U-12). Zarówno w eliminacjach jaki i w finale okazała się najszybszą sprinterką w Polsce i stanęła na najwyższym stopniu podium, a złoty medal wręczał jej trener Wojciech Piwowarczyk.

Amelia potwierdziła tym samym swój prymat w kraju. W aktualnych tabelach PZLA jest liderką aż w 4 konkurencjach: 60 metrów (8,38 s), 100 metrów (13,46 s), skok w dal (4,70m) i skok w dal ze strefy (4,61m). Mamy w Pyrzycach wyjątkowy talent, który rozwija się w szybkim tempie. Dawno nie było na Ziemi Pyrzyckiej takiej perełki jaką niewątpliwie jest Amelia, mądrze prowadzona przez utalentowanego trenera młodego pokolenia Wojciecha Piwowarczyka. Dodatkowo Amelia ma silne wsparcie w swoich rodzicach, którzy mocno kibicują córce, a tato nie mógł sobie odmówić przyjazdu do Sieradza i kibicowania jej bezpośrednio z trybun pięknego stadionu lekkoatletycznego.

Drugim rodzicem ”pozytywnie zakręconym”    jest tato Nikodema Karpińskiego, który systematycznie jeździ za synem wspierając jego występy na bieżni. Obaj panowie są bardzo pomocni trenerowi w sprawach organizacyjnych.

Medal brązowy zdobyła Weronika Rybińska w skoku wzwyż wyrównując swój rekord życiowy – 145 cm. Miejmy nadzieję, że  talent Weroniki będzie się rozwijał, a poprzeczka będzie systematycznie szła w górę. 

1 cm dzielił Oliviera Allerta od zajęcia trzeciego miejsca w skoku w dal. Wynik 4,19 cm dał naszemu skoczkowi 4 miejsce, ale występ, chociaż bez medalu, był bardzo udany, przynosząc Olivierowi kolejny rekord życiowy.

Bardzo dobrze wypadli biegacze na 1000 metrów Marcel Kowalski i Nikodem Karpiński. Obu zawodników zobaczyliśmy w mocniejszej serii, biegli blisko siebie w połowie stawki zawodników, ale upadek jednego z rywali wybił ich z rytmu i stracili kilka metrów. Mimo tych utrudnień obaj poprawili rekordy życiowe: Marcel Kowalski – 3,05:51 s- 6 miejsce, Nikodem Karpiński – 3,06:59 s – 7 miejsce. Trener Piwowarczyk twierdzi, że  już  niedługo „złamią” granicę 3 minut, bo mocno i systematycznie pracują na treningach.

Chociaż wszyscy zawodnicy reprezentowali w Sieradzu LMKS „Żak” Pyrzyce, to są też uczniami dwóch pyrzyckich szkół podstawowych. Amelia Kacprzak, Nikodem Karpiński i Marcel Kowalski chodzą do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi, a dyrektor Małgorzata Jasion mocno trzymała kciuki za swoich uczniów.

Powody do radości miał też Ireneusz Szymański, dyrektor Szkoły Podstawowej przy ul. Rejtana, której uczniami są Weronika Rybińska i Olivier Allert.

Sukcesy odnoszone przez lekkoatletów „Żaka” na prestiżowych imprezach sportowych podczas zawodów wojewódzkich i ogólnopolskich są doskonałą promocją Ziemi Pyrzyckiej i warto w nich inwestować, a młodzi sportowcy na pewno odwdzięczą się kolejnymi sukcesami. Pierwsza część sezonu za nami, teraz troszkę odpoczynku, ale trener zapowiada wznowienie treningów już w drugiej połowie lipca, aby dobrze wejść w drugą część sezonu. Trzymamy kciuki za adeptów ,,królowej sportu” .