czworboj la 2021 1 20210610 1705691264Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Szczecinie chcąc rozegrać w roku szkolnym 2020/2021 chociażby część finałów wojewódzkich postanowił zorganizować je bez eliminacji powiatowych. Dopuszczał uczestnictwo w nich maksymalnie 2 ekip z jednego powiatu. Do finału czwórboju lekkoatletycznego z powiatu pyrzyckiego zgłosiła się Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w  Pyrzycach, zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców. Zawody rozegrano, tradycyjnie już na malowniczo położonym stadionie lekkoatletycznym w Złocieńcu. 1 czerwca pierwsze do rywalizacji przystąpiły dziewczęta.  Lekkoatletki z SP z OI w Pyrzycach zanotowały dobry występ zajmując 6 miejsce, zdobywając 1063 punkty, ustępując tylko o 1 pkt szkole ze Szczecinka. Chociaż czwórbój ma charakter drużynowy, to prowadzi się również klasyfikację indywidualną w każdej z 4 konkurencji: bieg na 60 metrów, skok w dal, rzut piłeczką palantową i bieg na 600 metrów dziewcząt/1000 m chłopców.

 

Bardzo dobrze spisała się Amelia Kacprzak, która wygrała skok w dal z doskonałym wynikiem 4,53 m, zaś w biegu na 60 metrów była druga osiągając 8,59 sekundy. Co jest warte podkreślenia to fakt, że Amelka jest z rocznika 2010, a konkurowała z dziewczętami o 2 lata starszymi. Wielki lekkoatletyczny talent pojawił się na Ziemi Pyrzyckiej. Miejmy nadzieję, że nie zabranie jej motywacji i chęci do dalszej wytężonej i systematycznej pracy.

Dzień później, 2 czerwca w sportowe szranki stanęli chłopcy i ponownie gospodarzem finału był Złocieniec. Chłopcy z SP z OI w Pyrzycach jechali z nadzieją poprawienia wyniku dziewcząt, chociaż z podstawowego składu wypadło aż 3 zawodników. Mimo tak znacznego osłabienia młodzi lekkoatleci sprawili wspaniałą i jakże miłą niespodziankę. Po ostatniej konkurencji (1000 m) i podliczeniu punktów spiker ogłosił – ku naszemu zaskoczeniu – że srebrne medale zdobyli chłopcy z SP z OI w Pyrzycach gromadząc 912 pkt. Wielka radość zapanowała w ekipie z Pyrzyc. Oprócz 2 miejsca w drużynie, były też sukcesy indywidualne. Marcel Kowalski to zdecydowany lider swojej ekipy. Zdobył aż 3 medale: złoty za bieg na 1000 m – 3:08,55 m, srebrny za bieg na 60 m – 8,49 s, oraz brązowy za indywidualny start w czwórboju l.a. – 251 pkt.

Podobnie jak Amelia Kacprzak, Marcel ma spory potencjał, który należy wykorzystać w nadchodzących startach. Jeśli będzie dalej trenować z takim zaangażowaniem jak obecnie, możemy jeszcze dużo dobrego usłyszeć o tym uzdolnionym lekkoatlecie. Amelka i Marcel, wierzymy, że przed Wami wiele sportowych sukcesów. Nie zaprzepaśćcie swoich talentów.

Uważny czytelnik zauważył zapewne, że w artykule ani razu nie padło nazwisko trenera naszych uzdolnionych lekkoatletów.

Autor tekstu z premedytacją zostawił sobie ten wątek na koniec. Mowa oczywiście o Wojciechu Piwowarczyku. Wcześniej znany był  jako czołowy zawodnik naszego województwa w biegach średnich i długich, odnoszący znaczące sukcesy w zawodach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Zwyciężał również w masowych i silnie obsadzonych biegach ulicznych, które z każdym rokiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa. Należą do nich m.in. Pyrzycka Szybka Dycha, Goleniowska Mila Niepodległościowa czy Ogólnopolski Bieg „Ćwierćmaraton Policki”.

Po ukończeniu studiów w 2018 roku  i podjęciu  pracy w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach już w pierwszym roku utworzył grupę lekkoatletyczną, składającą się z wyróżniających się uczniów tej szkoły. Z każdym miesiącem chętnych uczniów przybywało, a obecnie już w dwóch grupach wiekowych trenuje pod kierunkiem Wojciecha Piwowarczyka ponad 40 osób. W obecnych czasach taka liczba młodych lekkoatletów w takim małym mieście jak Pyrzyce to duży sukces organizacyjny i sportowy.

Podopieczni Pana Wojciecha oprócz zawodów organizowanych przez WSZS w Szczecinie biorą systematyczny udział w zawodach wynikających z kalendarza Zachodniopomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, jako zawodnicy sekcji lekkoatletycznej LMKS „Żak” Pyrzyce odnosząc liczne sukcesy. Praca tego uzdolnionego trenera została zauważona przez Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Pyrzycach,   gdzie jest aktywnym i nadal bardzo dobrze rokującym instruktorem. Miejmy nadzieję, że odchodząca w niepamięć pandemia jeszcze bardziej uaktywni podopiecznych Wojciecha Piwowarczyka i przysporzy kolejnych sportowych sukcesów na obiektach lekkoatletycznych województwa i kraju.